Zicht op

‘Kleiner personeelstekort, grotere saamhorigheid’

De energietransitie heeft handjes nodig, zowel op kantoren als ‘in het veld’. Energieleverancier Vattenfall kijkt hierbij zo breed mogelijk en dat levert naast extra arbeidskrachten ook een goede sfeer in het bedrijf op, vertelt Judith Corbey. “Er ontstaat een nieuwe dynamiek in teams en je merkt dat mensen trots zijn om voor Vattenfall te werken.”

Tekst: Berber Bijma | Leestijd: 4 minuten

Aan het woord:

Judith Corbey
Judith Corbey area manager social projects op de hr-afdeling van Vattenfall

Mensen die kabels aanleggen, windmolens bouwen en meterkasten aanpassen: de energietransitie heeft ze hard nodig, net als collega’s die vanachter een computer hun bijdrage leveren. Vattenfall zoekt niet alleen geschikte mensen die via een ‘gewone’ sollicitatie binnenkomen, maar verkent ook andere wegen. Vanuit de hr-afdeling van Vattenfall is Judith Corbey hierbij betrokken als area manager social projects.

Zahra Akbari is geboren en opgegroeid in Iran. In 2019 kwam zij vanwege een onveilige privésituatie naar Nederland. Ze is één van de mensen die via Motopp aan de slag ging bij Vattenfall, waar zij inmiddels met plezier werkt als applicatie consultant. Ze waardeert de goede begeleiding in de organisatie en de ruimte om te leren en te groeien. In het begin moest ze wel even wennen aan de directe manier van communiceren en het feit dat iedereen wordt aangemoedigd om zijn mening te geven. | Foto: privéfoto Judith Corbey, Vattenfall

Het bedrijf nam in 2023 de eerste twee mensen met een vluchtelingenachtergrond aan via Motopp, een Amsterdamse onderneming die statushouders opleidt en begeleidt naar een IT-baan.

Managers trokken bij mij aan de bel: dat zou ik ook wel willen!’

“Die twee nieuwe collega’s waren opvallend gemotiveerd. Dat beviel dusdanig goed, dat we daarna vaker met Motopp hebben samengewerkt. Managers zagen op elkaars afdeling dat er op deze manier goede medewerkers in het bedrijf kwamen en trokken bij mij aan de bel: ‘dat zou ik ook wel willen’. Inmiddels hebben we al negen collega’s die via Motopp zijn binnengekomen.”

Een bredere groep

Vattenfall krijgt niet alleen via Motopp statushouders binnen. Bovendien kijkt het bedrijf breder dan alleen deze groep. Corbey: “We nemen via het UWV bijvoorbeeld ook mensen met een uitkering aan. Die leiden we intern op. Daarnaast hebben we in verschillende steden samengewerkt met de Energiebank, waarbij mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt langsgaan bij bewoners van een sociale huurwoning om hen te adviseren over energiebesparing. In een ander project halen mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt bruikbare onderdelen uit afgeschreven laadpalen. En we werken momenteel samen met medewerkers van een sociale werkplaats die brieven voor ons versturen.”

Verplichting én ambitie

De reden om samen te werken met statushouders en andere mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt is volgens Corbey tweeledig. “Natuurlijk dragen deze mensen in eerste instantie bij aan het terugdringen van het personeelstekort. Daarnaast steken we hierop in vanuit onze verplichting én onze ambitie om te werken met social return. We moeten voldoen aan de verplichting voor social return on investment, SROI, maar gaan daarin een stap verder dan wat moet. Want ook na het afronden en verantwoorden van die verplichting, helpen we mensen verder met bijvoorbeeld taalcursussen en vakinhoudelijke opleidingen.”

Mensen met een vluchtelingenachtergrond brengen nieuwe energie in het bedrijf, merkt Corbey. “Alleen al qua taal ontstaat er nieuwe dynamiek in teams, want je moet elkaar soms even helpen.” Ook valt haar op dat de statushouders vaak meedoen met teamactiviteiten als uitjes of gezamenlijk vrijwilligerswerk.

De aanwezigheid van mensen die een moeilijke of gevaarlijke situatie zijn ontvlucht en in Nederland een nieuw leven zijn begonnen, doet ook iets met de collega’s die al bij Vattenfall werkten, vervolgt Corbey. “Je ziet dat collega’s zich soms beter gaan realiseren dat ze blij mogen zijn met waar hun wieg heeft gestaan. Ook mooi om te zien: iedereen is er trots op om te werken bij een bedrijf dat nieuwkomers een plek geeft. Het zorgt voor extra binding tussen de medewerkers en het bedrijf, maar ook tussen medewerkers onderling.”

Taallessen op het werk

Zijn er dan nooit hobbels als mensen met totaal verschillende culturele achtergronden ineens collega’s worden? Corbey kan ze eigenlijk niet bedenken. “Het scheelt wel dat ons bedrijf al heel internationaal is. Er is dus al veel diversiteit en er wordt al veel Engels gesproken.” Om de taalhindernissen die er toch zijn weg te nemen, is Vattenfall dit voorjaar begonnen met taallessen in kleine groepen. “Dat kan onzekerheid wegnemen en helpt mensen zowel privé als op het werk.”

Corbey raadt andere werkgevers aan om ook eens met een andere bril naar de arbeidsmarkt te kijken. “Als iemand een cv heeft dat niet perfect aansluit bij de vacature, betekent dat niet dat diegene niet geschikt is voor de functie. Een open blik kan veel opleveren. Voor statushouders, voor bestaande medewerkers en voor het bedrijf als geheel. Ik ben er trots op dat bij ons iedereen welkom is.”


Dit artikel verschijnt ook in het papieren nummer Zicht de energietransitie.

Abonneer nu gratis


Arbeidsmarkt. Onderweg naar het werk.
Koks aan het werk in de keuken