Nieuw in het netwerk: Andersson Elffers Felix
AEF staat voor Andersson Elffers Felix, een bureau voor maatschappelijke vraagstukken. Zij ondersteunen overheden en publieke en private organisaties bij strategische vernieuwingen. Dit doen ze met hoogwaardig advies, onderzoek en begeleiding bij verandering. AEF sluit zich sinds kort aan bij het netwerk Utrecht Divers & Inclusief. Zij vinden het als bureau belangrijk om de diversiteit van de Nederlandse maatschappij te vieren en te weerspiegelen, vertelt partner Irene Niessen.
©Melanie Lemahieu
AEF had eerder al de Charter Diversiteit ondertekend voor de periode 2020-2025 en is net klaar met het opstellen van het Plan van Aanpak voor periode 2. “We continueren de doelstellingen voor mensen met een niet-westerse migratieachtergrond. Daarnaast zetten we in op het versterken van inclusie voor het hele kantoor, met daarbij specifiek aandacht voor neurodiversiteit en lhbti+,” aldus Irene.
“Aandacht voor deze doelgroepen komt voort uit een kantoorbrede inventarisatie waarin we hebben gekeken welke groepen meer en minder vertegenwoordigd zijn. Vervolgens hebben we per doelgroep een focusgroep georganiseerd om aandachtspunten op te halen,” vertelt ze. “Een voorbeeld van zo’n aandachtspunt is dat we ons als adviseurs representatief moeten kleden. Dat is niet hetzelfde als westers en genderbevestigend, maar die impliciete norm wordt soms wel zo ervaren.”
“We gaan door met een aantal acties uit het vorige plan van aanpak, zoals blijven zoeken naar manieren om beter bekend te zijn bij een meer diverse groep potentiële collega’s en aandacht voor bewustwording. Daarnaast hebben we een aantal praktische acties. Zo doen we nu een pilot voor een stilteruimte, zodat ook mensen die sneller afgeleid zijn een passende werkplek hebben. Er zijn zichtbaar menstruatieproducten beschikbaar in alle toiletten en we hebben transitieverlof voor collega’s die daar behoefte aan hebben.”
“Wij zijn de afgelopen vijf jaar echt diverser geworden en hebben meer medewerkers met een niet-westerse migratieachtergrond weten aan te trekken,” aldus Irene.
Uitdagingen rondom monitoring van diversiteit en inclusie
AEF ervaart ook de nodige uitdagingen. “De grootste uitdaging is wat mij betreft dat we met onze vacatures nog steeds niet heel succesvol zijn in het bereiken van een diverse doelgroep — in ieder geval niet als je naar de sollicitatiebrieven kijkt. We zijn heel actief op zoek naar hoe we dat beter kunnen doen, maar het blijkt echt lastig.”
Ook zijn er praktische uitdagingen rondom de Charter Diversiteit. “We worstelen met de monitoring. We zijn te klein voor de CBS-telling en enquêtes zijn lastig representatief te krijgen. We hebben nog geen honderd medewerkers en kennen iedereen. We weten dus echt wel hoe we ervoor staan qua diversiteit. Maar daar harde cijfers aan hangen op een manier die privacy beschermt en juridisch mag, is een puzzel waar we nog niet uit zijn. Gelukkig denkt Utrecht Divers en Inclusief daar fijn in mee.”
Inclusie heeft blijvende aandacht nodig
“Verder heeft inclusie blijvende aandacht nodig. Uit de focusgroepen blijkt dat de meeste mensen zich meer thuis voelen binnen AEF dan daarbuiten. Maar in ons werk hebben we veel met externen te maken. Daar krijgen we soms minder prettige ervaringen, zoals ongepaste opmerkingen over bepaalde doelgroepen of als (jonge) vrouw niet serieus genomen worden. Intern zijn we ons ook niet altijd bewust van het perspectief van collega’s met andere ervaringen. Zo gaan sommige mensen er snel vanuit dat iedereen vroeger musea bezocht met hun ouders of de financiële ruimte had om een bestuursjaar te doen. Er werken veel eerste-generatiestudenten bij ons die dat soort ervaringen niet altijd hebben. Soms voelen zij zich daar ongemakkelijk bij.”
AEF heeft zich sinds kort aangesloten bij Utrecht Divers en Inclusief en AEF’er Aukje Hilderink verzorgde een presentatie over objectiever selecteren tijdens een netwerkbijeenkomst in november. Zij vertelde hoe AEF het selectieproces heeft doorontwikkeld naar een volledig competentiegerichte aanpak. Hierdoor speelt ‘klik’ een kleinere rol en kijken ze bewuster naar wat iemand kan bijdragen. Aukje liet zien hoe inzichten uit de selectiepsychologie helpen om onbewuste voorkeuren te verminderen, zoals de neiging kandidaten te kiezen die op ons lijken of het sterker onthouden van de eerste en laatste kandidaat. Om die neiging te corrigeren, werken ze bij AEF met twee onafhankelijke beoordelaars die hun oordeel direct na het gesprek vastleggen, voordat ze dit gezamenlijk bespreken.
Ook aansluiten bij het netwerk?
Wil jouw bedrijf zich ook aansluiten bij het netwerk Utrecht Divers en Inclusief en aan de slag gaan met inclusief ondernemen? Lees dan waarom aansluiten bij ons bedrijvennetwerk een goed plan is.
Wil je graag in contact komen met Andersson Elffers Felix of meer weten over hun initiatieven op het gebied van diversiteit en inclusie? Neem dan contact op via udi@ser.nl.