SER-bulletin nr. 10 - oktober 2003
1 oktober 2003
Jarige wetenschappers Medeoprichter Wil Albeda was er speciaal voor uit Maastricht gekomen. De Nederlandse Vereniging voor Onderzoek van Arbeidsverhoudingen vierde in het SER-gebouw haar vijfendertigste verjaardag. Het jubileumcongres ging over de vraag wie de leiding heeft binnen de Nederlandse arbeidsverhoudingen. Veel vingers wezen in de richting van de overheid.
Het structuurregime Een gedrocht volgens de één, een internationale rariteit volgens de ander. Het Nederlandse structuurregime ligt onder vuur. Volgens hoogleraar Paul van der Heijden is de kritiek vaak wetenschappelijk nauwelijks onderbouwd. “De meningsvorming is zo
event driven. ”
Werkende ouderen Zelf werkt ze nog zo’n vijftig uur per week. Hannie van Leeuwen mag dan inmiddels al 77 zijn, van rustiger aandoen is nog lang geen sprake. Als het aan haar ligt, gaan veel meer ouderen aan het werk. Betaald, als vrijwilliger of in de mantelzorg. “In benarde tijden zullen ook ouderen iets van hun leventje op moeten geven.”
Johan Stekelenburg 1941-2003 Toen Johan Stekelenburg in 1997 de Sociaal-Economische Raad verliet, beleefde het overlegmodel zijn hoogtijdagen. Van heinde en ver kwamen buitenlandse delegaties om het Nederlandse polderwonder te aanschouwen. Stekelenburg hechtte veel waarde aan het overleg tussen werkgevers en werknemers waaraan hij twaalf jaar leiding had gegeven en waarin hij geloofde. Maar hij zag ook de beperkingen. “Een enkele keer denk ik wel eens dat een klein ruzietje, elkaar onderuit de zak geven, ook wel eens lekker zou zijn.”
Waarnemers teleurgesteld over Cancun Bovenberg wil meer investeren in mensen Te veel verdienen zorgt voor ontevredenheid Jan Franssen wil onderwijsgeld bij innovatieplatform LTO-Brussel lobbyt al tien jaar voor Nederlandse boeren SER-nieuws