19 mei 2000
De SER heeft vandaag unaniem een tweetal adviezen vastgesteld. Het gaat om een advies over onvolledige AOW-opbouw en een advies over de emissiehandel in het klimaatbeleid.
Onvolledige AOW-opbouw
In het advies over de onvolledige AOW-opbouw doet de SER voorstellen aan de Tweede Kamer ter compensatie of voorkoming van de gevolgen van een onvolledige AOW-opbouw. Zo bepleit hij een ruimere pensioenvrijlating in de bijstand. Dit is vooral van belang voor immigranten die op hun 65ste minder dan 50 jaar in Nederland wonen en naast hun onvolledige AOW niet of nauwelijks andere inkomsten hebben. Het advies is een reactie op een adviesaanvraag van de Tweede kamer van 16 december 1999 en werd voorbereid door een werkgroep van de Commissie Sociale Zekerheid van de SER onder voorzitterschap van prof.dr. K.P.Goudswaard. Het is de eerste keer dat de SER een advies heeft uitgebracht na een aanvraag daartoe van de Tweede Kamer. Het parlement kreeg deze bevoegdheid in januari 1997.
Namens de werkgevers sprak mr. J.W. van den Braak dan ook van een "bijzonder uniek" advies. Hij zei het eens te zijn met de conclusie dat het voor de groep mensen die het betreft meer gaat om een algemeen inkomensprobleem dan om een probleem dat ontstaat als gevolg van een tekortkoming in de AOW-opbouwsystematiek. Passende maatregelen, zo zei hij, moeten dan ook buiten de AOW worden gezocht. De voorgestelde ruimere pensioenvrijlating in de bijstand stimuleert mensen hun verantwoordelijkheid te nemen en zelf inkomensverhogende oplossingen te zoeken.
Kroonlid mevrouw prof.mr. I.P. Asscher-Vonk zei dat het bij dit advies gaat om een armoedeprobleem dat een aantal oorzaken kent waaronder een onvolledige AOW-opbouw. Het advies brengt volgens haar goed in beeld om welke groep mensen het nu gaat en maakt het mogelijk het probleem goed en sociaal verantwoord op te lossen.
FNV-bestuurder mevrouw drs. A.M. Jongerius citeerde in haar bijdrage namens de werknemersorganisaties de directeur van de Nederlandse Islamitische Bond voor Ouderen de heer Yilmaz : "Het mag niet zo zijn, dat de baten van een goed lopende economie voorbij gaan aan degenen die juist de laagste inkomens hebben". Zij was verheugd over de concrete oplossingen die in het advies worden aangedragen. Zij noemde de voorgestelde maatregelen "een kans voor open doel voor de Tweede Kamer zo vlak voor het Europees kampioenschap". Ook pleitte zij ervoor om de huidige opbouwperiode te heroverwegen.
Emissiehandel in het klimaatbeleid
De SER stelde vandaag ook het advies Emissiehandel in het Klimaatbeleid vast. Handel in emissierechten voor broeikasgassen (zoals CO2) moet in een Europees kader worden ingevoerd. Het advies werd voorbereid door de Commissie Duurzame Ontwikkeling onder voorzitterschap van prof.dr. L.F. van Muiswinkel. In deze commissie hebben naast ondernemers, werknemers en onafhankelijke leden ook deskundigen uit de kring van natuur- en milieuorganisaties zitting.
De heer G.J. Doornbos zei namens de ondernemersorganisaties in te stemmen met het advies: “Werkgevers vinden handel in emissierechten een serieuze optie om kosteneffectief klimaatbeleid te voeren. Het kan ertoe leiden dat emissiereducties daar plaatsvinden waar dat tegen de laagste kosten kan.“ Hij stelde dat de overheid en de industrie op dit punt iets kunnen leren van de ervaringen in de landbouw. De landbouw heeft volgens hem ervaring met verhandelbare rechten in het systeem van de melkquota. Hij onderstreepte nog eens het belang van het Europese kader.
FNV-bestuurder drs. H.T. van der Kolk was het namens de werknemersorganisaties
daar geheel mee eens: "Een behoorlijk werkend systeem van verhandelbare emissierechten voor CO2 is eigenlijk alleen maar goed denkbaar op Europese schaal."
Een beperkt Nederlands experiment wijst hij niet bij voorbaat af maar ook daarbij is oriëntatie op Europa gewenst De vakbeweging zal ook in Europees verband – via het EVV – druk op de ketel zetten om het tot zo’n systeem te brengen. "Naarmate we voor meer milieuproblemen echt harde grenzen moeten vastleggen zal dit type instrumenten eerder en vaker in aanmerking moeten komen," aldus Van der Kolk.
Kroonlid dr. K. Groenveld zei dat een marktconform instrumentarium, zoals een systeem van verhandelbare emissierechten actoren de vrijheid geeft zelf de keuze te maken welke maatregelen het meest efficiënt zijn om de gestelde milieudoelstellingen te bereiken. Het is zijn overtuiging dat een dergelijk systeem een zorgzaam gebruik van het milieu stellig zal kunnen vergroten.
Noot voor de redactie
Voor nadere informatie: Mariek de Valk, tel. 070-3499648.